Papaja- cudowny owoc z Amazonii
Pożegnaj się z bladą skórą i nierównomierną cerą!

Jak? Dzięki naturalnym właściwościom papai...

Papaja, zwana także melonowcem, występuje naturalnie na obszarze sięgającym od południowego Meksyku do Kostaryki. Jej podłużny owalny owoc o przekroju o długości od 15 do 45cm osiąga wagę od 3 do 6kg. W Europie do sprzedaży trafia niemal wyłącznie papaja hawajska lub brazylijska, której owoce ważą zaledwie 0,5kg

Nazwa papai pochodzi z języka Indian Arawaków. Już na początku XVI stulecia hiszpańscy kolonizatorzy rozpoczęli uprawę tej rośliny na Antylach i w Filipinach. Dziś uprawia się ją powszechnie w obszarze zwrotnikowym i podzwrotnikowym.


                       
                                                                                                          

W kuchni

Nasiona papai mają wysoką zawartość papainy, enzymu rozkładającego białka. Dawniej medycyna ludowa stosowała ją do odrobaczania, obecnie w postaci proszku jest wykorzystywana do skruszania mięsa. Podobny efekt uzyskuje się,zawijając surowe mięso w liście melonowca lub mocząc w świeżym soku z papai.Miąższ dojrzałej papai ma wyjątkowo soczysty, delikatny i słodki smak,przypominający po części melon, po części morelę. Niedojrzała papaja ma dość cierpki smak.

W medycynie

W surowej papainie zawarte są różne enzymy proteolityczne,m.in. papaina i chymopapaina.

Papaina to enzym rozkładający białko, mający podobne działanie jak pepsyna występująca w ludzkim żołądku. Wykorzystuje się ją z powodzeniem w gotowych preparatach na problemy gastryczne, wynikające głównie z zaburzonego trawienia białek wskutek np. niedoboru pepsyny.

 

W kosmetologii

W naturalnych preparatach kosmetycznych wykorzystuje się dobroczynne właściwości papainy. Na skórze rozkłada białka substancji cementującej między korneocytami, doprowadzając do przyspieszonego złuszczania.Rezultat to gładsza i bardziej równomierna struktura skóry. Sprawdza się również doskonale przy odblokowywaniu porów zatkanych przez złuszczenia, co działa oczyszczająco i zapobiega tworzeniu się zaskórników.

Warto wypróbować!

intensa® Enzym CremePeeling

to kombinacja delikatnych właściwości złuszczających papai oraz pielęgnacyjnych biologicznych lipidów roślinnych, a także substancji relaksujących, jak oczar z kontrolowanych upraw ekologicznych oraz wąkrota.Peeling nie zawiera przy tym żadnych cząsteczek ściernych

 
                                                                                                            

Łatwe stosowanie:

Preparat, nanoszony podobnie jak krem, zaledwie po 10minutach pozostawia skórę dogłębnie oczyszczoną, miękką, wygładzoną, odświeżoną,przygotowując ją do dalszych zabiegów.